Photo - Kaka

Kaka

Potrebujem Ježiša každý deň môjho života. Ježiš mi hovorí v Biblii, že bez neho nemôžem urobiť nič. Mám dnes dar a schopnosti hrať futbal, pretože mi to dal Boh.

Photo - Ivona Škvorcová

Ivona Škvorcová

Jedna malá „gulička“, ktorú som si náhodne našla na krku, zmenila nielen moje plány, ale i život. Treba ju vyoperovať - bolo odporúčanie mojej lekárky. Vraj len bežná operácia, o nič nejde. V nemocnici som strávila tri dni a s pokojom a úplnou bezstarostnosťou som tri týždne čakala na výsledky z biopsie. Ako 22-ročnú vysokoškoláčku plnú života a energie, ma ani len nenapadlo, že by mohlo ísť o niečo vážne. 22. 2. 2006 zneli slová lekára: „Je to pozitívne“. Ani som presne nechápala, čo to znamená. Šok, ktorý otriasol celou mojou rodinou - RAKOVINA. Bola som zmätená, mala som kopec otázok a obáv.

Photo - Katarína Kuchtová

Katarína Kuchtová

Modlila som sa a prosila Pána o záchranu nášho Šimonka. Prišli sme do nemocnice a lekár mu nameral tep 300 - to je na kolaps a smrť.

Photo - Augustín Ugróczy

Augustín Ugróczy

Ahojte chlapci, mládenci, muži, mudrci, odpadlíci, vagabundi, hľadači pokladov, drakobijci, kávičkári, hudobníci, načúvači, jedným slovom UČENÍCI. Takýmto oslovením na úvod mailu zvolávam mojich chlapcov na pravidelné mesačné stretká s názvom PAJTA.

Photo - Elias Vella

Elias Vella

Keď som bol profesorom dogmatickej teológie, učil som svojich študentov, že diabol ako osoba neexistuje.

Photo - Matej Tóth

Matej Tóth

Aj keď mám krásny a šťastný život, nie vždy bolo všetko ružové a ideálne, ale ja sa riadim heslom, že všetko zlé je na niečo dobré a Pán Boh má svoj plán. Preto sa snažím nájsť vo všetkom a všetkých ľuďoch hlavne to dobré.

Photo - James Manjackal

James Manjackal

... položil ruky na moju hlavu a začal sa modliť: „Nebeský Otče, pošli teraz svojho Syna Ježiša do choroby tuberkulózy, ľadvinových kameňov a infekcie, ktorými trpí tento kňaz a úplne uzdrav jeho telo aj dušu.“ Vtedy som si pomyslel, že asi videl moju zdravotnú kartu, kde sú opísané moje zdravotné problémy!

Photo - Katarína Randová

Katarína Randová

Pred rokom mi vyšli nedobré výsledky na HPV vírus, ktorý spôsobuje rakovinu krčka maternice. Keďže to nebolo veľmi vážne, čakali sme na ďalšie stery. Ich výsledky boli opäť horšie ako predtým. A takto sa to opakovalo ešte raz. Výsledky sa zhoršili, dokonca výsledky na rakovinové bunky vyšli všetky pozitívne. Mne sa vtedy zrútil svet.

Photo - Peter Slaný

Peter Slaný

Začal som pravidelne huliť trávu. Už v trinástich som fajčil trávu denne. Chodil som do školy nahúlený. Cez prestávky som si tiež občas zahulil. V tej dobe som opovrhoval tvrdými drogami. Myslel som si, že nikdy nebudem feťák. Onedlho som vyskúšal durmán, LSD, extázu... V štrnástich som vyskúšal Piko (pervitín).

Photo - Róbert Slamka

Róbert Slamka

Viem čo je rakovina. Môj ocko zomrel na rakovinu, aj starý ocko zomrel na rakovinu a tak viem čo to znamená, keď niekto povie máš zhubný nádor! A tak som si povedal, idem zomrieť.

Photo - Mudr. Silvester Krčméry CSc.

Mudr. Silvester Krčméry CSc.

Ak teda za to, čo som robil, to jest za dobro, pravdu a Krista mám byť trestaný, vtedy nechcem ani menší trest, ale radšej väčší trest a bol by som najšťastnejší, keby som mohol za Krista i zomrieť, hoci viem, že tak veľkej milosti nie som hodný.

Photo - Jozef Červeňák

Jozef Červeňák

V novembri toho roku 2002 na Sviatok všetkých svätých som sa vracal z cintorína domov. Ako som tak kráčal, vo svojom srdci som vnímal hlas, ktorý mi hovoril: „Ona bude tvojou ženou“.

Photo - Liu Žen jing - (brat Yun)

Liu Žen jing - (brat Yun)

Podzemná Cirkev v Číne čelí krutému prenasledovaniu aj v dnešných dňoch. Yun tvrdí, že aj vďaka prebiehajúcemu vyše 30 ročnému prenasledovaniu, utrpeniu a mučeniu sú dnes veriaci čínskej podzemnej Cirkvi pripravení v moslimskom, hinduistickom a budhistickom svete obetovať svoj život za Ježiša Krista a ohlasovanie Jeho Evanjelia.

Photo - MUDr. Emília Vlčková

MUDr. Emília Vlčková

Príbeh exhomeopata: Dcére som vyliečila bronchitídu po tom, čo jej nezabrali antibiotiká. Mne po podaní homeopatika na druhý deň zmizla bradavica.

Photo - Vlado Žák

Vlado Žák

Vedel som o Bohu, ale nepoznal som Ho. Videl som Boha len ako prísneho sudcu, ku ktorému som bol viac viazaný akýmsi strachom, než čímkoľvek iným. Teraz už viem ako veľmi som sa mýlil.

Photo - Alžbeta Šimová

Alžbeta Šimová

Keď po operácii prišli výsledky a potvrdil sa karcinogénny nádor, potrebovala som ísť pred Eucharistického Krista.

Photo - Dominik Dobrovodský

Dominik Dobrovodský

Áno, kosti sú mojím životným údelom. Narodil som sa so zlomeninou a od vtedy celé detstvo rok čo rok zlomeniny pri najmenších pádoch. Veľa času som strávil v nemocniciach, poznal utrpenie na vlastnej koži, ale videl trpieť aj druhých. Na druhej strane to bola pre mňa vysoká škola života. Bola to skúsenosť, že Boh je vždy pri mne, že ma nikdy neopustí. A tak sa postoj chvály stal (a stále znovu stáva) mojím prvým vyjadrením lásky k nemu.

Photo - Nick Vujicic

Nick Vujicic

som vďačný, že som sa pred 31 rokmi narodil bez rúk a nôh. Nebudem predstierať, že môj život je jednoduchý, ale skrze lásku mojich milovaných rodičov a viery v Boha som prekonal moje nešťastie a môj život je teraz naplnený radosťou a zmyslom.

Photo - Viera Prokopcová

Viera Prokopcová

Ak žehnáme Izraelu, požehnanie prichádza na nás samotných (Gn 12,3): „Požehnám tých, čo budú teba žehnať a zavrhnem tých, čo budú teba preklínať.“ Ak je v našom srdci alebo v rodine, u predkov prítomný antisemitizmus, alebo máme predsudky voči Židom, robili sme si vtipy na adresu Židov alebo Izraela, dopustili sme sa neprávosti voči Židom, ukrivdili sme, boli sme ľahostajní voči povolaniu židovského národa, atď ..., bránime požehnaniu, ktoré je nám prisľúbené v Gn 12.

Photo - Jozef Demjan

Jozef Demjan

V detstve ma sexuálne zneužil starší chalan, prešiel som chudobou, okultizmom, depresiami, sexuálnymi partnermi toho istého pohlavia, či pokusmi o samovraždu. Svetlo do môjho života vniesla viera v Ježiša Krista.

Photo - Marek Nikolov

Marek Nikolov

Cieľom modlitbových zhromaždení s názvom „Ježiš uzdravuje“ (najbližšie v sobotu 14. októbra 2017) je zažiť, že Boh je láska. Láska, ktorá sa chce dávať a zjavovať svoje milosrdenstvo aj skrze uzdravenia, znamenia, divy a zázraky.

Photo - Katarína Kolčárová

Katarína Kolčárová

Začala som vnímať anjelov, ale neskôr aj duchov. Čo bolo strašné. Začala som pociťovať strach a aj depresiu som dostala. Bola som zmätená, nechápala som ako je to možné, že mi to ubližuje. Veď v tom predsa nemôže byť nič zlé. Videla som svoju kamarátku, ako zvláda s ľahkosťou život a keďže to bol veľmi dobrý človek, myslela som si, že je to v poriadku.

Photo - Rick Warren

Rick Warren

Ľudia sa ma pýtajú: Čo je zmyslom života? Ja odpovedám veľmi stručne a výstižne: život je prípravou na večnosť. Boli sme stvorení pre večnosť a Boh chce, aby sme boli s Ním v nebi.

Photo - Renáta Ocilková

Renáta Ocilková

Počas chemoterapií mi však vypadol menštruačný cyklus. Keď som sa na to asi po pol roku spýtala môjho gynekológa – onkológa, s veľkými obavami, ako zareagujem, mi povedal: „To je normálne. Vy už cyklus nikdy nedostanete.“

Photo - Anton Srholec

Anton Srholec

Viera a láska k Ježišovi a k jeho veci naplnila moje celé srdce a bol som ochotný za to položiť svoj život.

Photo - Denis Blaho

Denis Blaho

Veštil som a plnilo sa to, mával som jasnovidecké obrazy krátkodobej budúcnosti, ktoré sa tiež plnili. Kresťanstvom som pohŕdal a veriacich ľudí alebo známych, ak neboli naozaj hlboko veriaci, som spochybňoval alebo dotiahol na nejaký budhistický seminár.

Photo - Bohuš Živčák

Bohuš Živčák

Napriek prenasledovaniu za komunizmu, alebo možno práve kvôli tomu, sa hľadanie Boha stalo pre mňa neustálym dobrodružstvom. Viac putovaním ako študovaním. Na strednej škole sa Boh začal približovať ešte dramatickejšie.

Photo - Veronika Barátová

Veronika Barátová

Spomienky na začiatok môjho návratu k Bohu sú pre mňa stále veľmi krásne a dôležité do dnešného dňa. Stalo sa tak počas môjho štúdia na vysokej škole, v dobách normalizačného komunizmu.

Photo - Dr. Gloria Polo

Dr. Gloria Polo

Aj mňa zasiahol blesk, vnikol do mňa cez ruku a spálil celé moje telo strašným spôsobom, zvnútra aj zvonku. Moje rebrá, brucho, podbruško, nohy aj pečeň boli zuhoľnatené. Moje ľadviny utrpeli silné popáleniny, tak isto pľúca a vaječníky.

Photo - P. Vojtech Kodet

P. Vojtech Kodet

Jádra křesťanství se začínám dotýkat v okamžiku, kdy pochopím, že Bůh je ten, který si mě zamiloval, a kdy to prožiji na vlastní kůži. Když pochopím a prožiji, že Bůh je ten, který mě hledá, a zakusím, že jsme se konečně setkali. Když pochopím a prožiji, že Bůh ke mně mluví, zaslechnu jeho hlas ve svém srdci a začnu ho poslouchat.

Photo - Oto Mádr

Oto Mádr

Tato doba není pro křesťany zvlášť příjemná, ale pro křesťany správného formátu je to velký a nádherý čas. „Jestliže mne pronásledovali, i vás budou pronásledovat.“ V takových slavných chvílích zpívá církev Pánu hrdinskou píseň lásky a věrnosti. Je to výsada a dar právě teď žít, milovat a bojovat.

Photo - Matka Tereza

Matka Tereza

Nie je dôležité to, čo robíme, ale koľko lásky do svojej činnosti vložíme. Robme malé veci s veľkou láskou.

Správa - Dominic McDermott
Worshop o výklade snov

small_dominik.JPG

Boží muž. Katolík. Manžel, otec 2 detí.

Počúvať Boha skrze sny.

Obsah

 1. Biblický základ
 2. Prečo Boh používa sny
 3. Postup (Ako na to – predovšetkým treba dostať dar)
 4. Bežné symboly a ich bežný význam
 5. Rôzne druhy snov
 6. Zaznamenať všeobecné otázky o snoch
 7. Skúste niekomu vyložiť sen
 8. Modliť sa za prenesenie daru

1. Biblický základ

Písmo obsahuje rôzne dôkazy toho, že Boh používa sny na oznámenie dôležitých informácií a zjavení.

 • 24 osobitných snov spomínaných v Písme
 • 16 je uvedených v Starom zákone
 • 6 v Novom zákone (4 Jozefovi; 1 mudrcom - viď Mt kap 1-2; ďalší Pilátovej žene).li>

Okrem toho sú mnohé ďalšie odkazy na sny. Napr. v Nm 12,6 Pán hovorí:

„Ak je medzi vami prorok, tak sa mu zjavujem Ja, Pán, vo videní a hovorím s ním v sne“
Takisto Boh hovorí v sne Jakubovi o rebríku (Gn 28,12) alebo Šalamúnovi, ktorý žiada srdce múdre a chápavé (1 Kr 3,5)

Zjavenia v snoch majú rozličný charakter:

 • niektoré sú osobné – napr. sen faraónovho hlavného čašníka a pekára (Gn 40,8) alebo Jakubov sen o capoch (Gn 31,10)
 • niektoré sa týkajú národa – napr. faraónov sen o 7 kravách a klasoch (Gn 41,1)
 • • niektoré sa týkajú dejín sveta či väčšiny planéty – napr. Nabuchodonozorov sen o soche (Dan 2,31)
 • • niektoré sa týkajú všetkých troch hore uvedených aspektov – napr. Jakubov sen o rebríku (Gn 28,12), kde sa mu sľubuje zem a ľud, v ktorom budú požehnané všetky pokolenia zeme
 • • Niektoré sny (resp. väčšina snov) uvedených v Novom zákone súvisia so zabezpečením, že sa Ježiš bezpečne narodil a dobre sa oňho starajú. Boh to myslí so snami veľmi vážne a používa ich na oznámenie dôležitých faktov svojmu ľudu.li>
 • • Skrze proroka Joela (Joel 3,1) nás Boh uisťuje, že bude naďalej takto hovoriť aj v našich časoch, ako cituje Peter v Sk 2, 16-18: „V posledných dňoch, hovorí Boh, vylejem zo svojho Ducha na každé telo“, t.j. na celé ľudstvo (nielen Božích služobníkov) a “…vaši starci budú snívať sny”
 • • (to, čo sa v Biblii chápalo pojmom „starec“, sa jednoznačne líši od nášho dnešného chápania!!)

Prečo teda Boh používa sny, aby k nám prehovoril?

Niekedy preto, lebo je to jediná príležitosť, aby sa Jeho slovo k nám dostalo. Niektorí sú totiž tichí a pokojní len vtedy, keď spia. V knihe Jóba 33,14-16 sa dozvieme, že Boh používa sny, aby sa k nám prehovoril, aj keď my Ho nepočúvame, a to so skrytými inštrukciami. Inštrukcie sú skryté preto, že sen prichádza ako celok do našej mysle, a to tak ako Boh chce, bez interferencií z našej strany. Inštrukcie ostávajú skryté, kým nenájdeme niekoho, ktorý je schopný nám ich interpretovať. Avšak Jób dodáva, že človek počúva Boží hlas v sne, ale nedbá na to a následne ochorie. Ak príde však osoba schopná vykladať sny a snívajúcemu vysvetľuje to, čo Boh v sne hovoril, vtedy sa zdravie obnoví; chorý človek sa modlí k Bohu a stane sa spravodlivým! Aha! Takže osoba vykladajúca sny je prostriedkom evanjelizácie a skrze ňu je snívajúci človek uzdravený. Ak sme pochybovali o hodnote výkladu snov, stačí len tento úryvok Písma na to, aby nás presvedčil.

Ako som už povedal, Boh používa tajomné a symbolické sny, aby sa k nám prehovoril. Presne tak ako Ježiš hovoril v tajomných a symbolických podobenstvách!

Len tí, ktorý majú dostatočný záujem o pravdu, sa budú snažiť všetko vykopať, aby našli vysvetlenie. Len títo jednotlivci vezmú na seba zodpovednosť za to, aby sa správali podľa poznatkov, ktoré získali. Čím viac vecí vieme, tým zodpovednejší sme za to, aby sme sa správali podľa tej danej vedomosti, resp. hrozivej myšlienky! Viď Prís. 25,2

„(Je) Božou slávou zatajovať veci, (je) slávou kráľov veci vyskúmať.“

Nepochybujem o tom, že viete, že ste všetci kráľmi, však?

Ďalší dôvod, z ktorého Boh používa tajuplné sny, spočíva v tom, že pre nás – obmedzené bytosti – je tajomstvo súčasťou toho, kým Boh je. Tajuplné sny vyjadruje teda niečo o Bohu. Znie to zasa záhadne, však?... dialóg

Napokon Boh používa sny preto, že sú veľmi mocným spôsobom komunikácie s nami, hlavne s nami, ktorí žijeme v západnej kultúre, v Európe. My sme silne zameraný na „mozog“ a „myseľ“; obrázky/symboly dokážu prekročiť ten múr, ktorý sme si sami postavili na ochranu pred slovami a nápadmi, ktorými sme dennodenne bombardovaní cez reklamy, atď. Napr. emotívny efekt dvoch verzií „Snehuliaka“ alebo moc míma.

3. Postup

Úvod.

Samozrejme, ak nemáme nikoho, ktorý by ich vyložil, naše sny by zostali úplnou záhadou. Preto, ak nám Boh dáva dar snov, zároveň nám dá dar interpretácie.

Tak ako pri každom duchovnom dare musíme skutočne po ňom dychtiť (ako Pavol odkazuje v 1 Kor 12,31 a 1 Kor 14,1). Čiastočne som tu, aby som vám pomohol robiť práve to. Mnohí kresťania ani nevedia, že je tento dar dostupný, a nikdy o to neprosia.

Na konci tejto sekcie sa budem modliť modlitbu za prenesenie daru tým, ktorí si to želajú.

Tak ako pri každom duchovnom dare je to presne tak, ako to vyzerá, t.j. dar., Nezískame ho z našej dobroty či svätosti, ani na základe nejakého doktorátu v psychológii. Inak povedané: každý môže oň prosiť; ak vám nemá ako ublížiť, myslím si, že Boh vám ho dá.

Takže, ak chcete začať vykladať sny, proste Boha, aby vám poslal tento dar. (Jozef bol dlhé roky v otroctve a vo väzení pred tým, ako bol schopný faraónovi o interpretácii povedať:

„Nie ja, ale Boh priaznivo odpovie faraónovi“ (Gn 41/16).

Začnite teda cvičiť na vašich snoch, kým si nebudete istý, že by ste mohli skúsiť s cudzími snami. Pomáhať ľuďom počúvať Boha je vzácnou a úžasnou vecou v rámci evanjelizácie a učeníctva. Ďalej uvádzam postup interpretácie cudzích snov, ktorý u mňa fungoval.

Proces výkladu snov (príručka)

 1. Keď vám niekto hovorí o svojich snoch, dajte najavo, že ide o dôležitú vec a pozorne počúvajte.
 2. Poproste ho, aby vám sne porozprával od začiatku a s čo najviac podrobnosťami.
 3. Pred dotyčnou osobou zopakujte príbeh tak, ako ste mu porozumeli, a dávajte poslucháčovi priestor, aby vás priebežne opravil (ak je treba).
 4. Modlite sa nahlas: „Výklad snov patrí Tebe, Pane. Prosím Ťa, odhaľ nám význam tohto sna“ – to svedčí o tom, že je všetko v Božích rukách, a pozornosť nie je vôbec sústredená na vás. Váš partner si takto nebude myslieť, že ste akísi kúzelníci alebo veštci. (Jozefov pozemský otec dal svojmu synovi pestrofarebný plášť – t.j. niečo vzbudzujúce pýchu – a jeho nebeský otec sa počas následných 20 rokov snažil mu takúto vec odňať: kým neuznal, že výklad snov je celá Božia vec, ostal vo väzení!)
 5. Myslite na prvky sna ako radu symbolov a klaďte si túto otázku: ak má tento prvok byť symbolom niečoho, čo by to mohlo znamenať? Začnite kusom, ktorý vám vypadá najzrejmejší. Potom pracujte na ďalších kusoch, pričom sa stále snažte vnímať každý symbol v súvislosti s inými symbolmi v sne (viď dole uvedený list symbol na výpomoc).
 6. Vo svojom vnútri proste Boha o múdrosť: čo povedať o tom, čomu rozumiete.
 7. Zdieľajte výklad najistejších častí ako aj výklad tých častí, ktoré máte pocit, že Boh chce objasniť (dôležité je, aby boli simultánne zapnuté „dva kanály počúvania“: jeden s Bohom a druhý s dotyčnou osobou).
 8. Poproste dotyčnú osobu o spätnú väzbu ohľadom toho, čo ste hovorili. Pokiaľ ide o tie najzáhadnejšie a menej zrozumiteľné symboly, snažte sa ich spolu skúmať. Častokrát sa význam zjaví po vzájomnej debate.
 9. Ak je dotyčná osoba otvorená, modli sa za ňu jednoduchú modlitbu požehnania s ohľadom na posolstvo, ktoré Boh zjavil. To môže znamenať „odstrániť“ veci, ktoré tvoria zatiaľ neprekonateľnú duchovnú prekážku a bremeno. Ale robte to len s jej súhlasom.
 10. Ak ostávajú nevyriešené otázky, ktoré sú však kľúčové na vysvetlenie významu sna, odporúčajte dotyčnej osobe, aby tesne pred spánkom „prosila o ďalší sen“ na vyjasnenie predchádzajúceho sna. Môže ísť o jej prvú modlitbu, i keď neistú a nejednoznačnú modlitbu!

Bežný symbol a ich bežný význam

Ďalej uvádzame zopár bežných symbolov, ktoré sa častejšie vyskytujú v snoch, a k tomu ich bežný význam. Pozor! Je vždy nutné prosiť Ducha Svätého o zjavenie pravého významu (napr. niečí otec môže jednoducho reprezentovať toho, kým je, a vôbec nemusí byť symbolom!)

Symboly môžu byť takisto jednotlivé; napr. pes môže byť u niekoho spoločníkom, u niekoho iného zdrojom nepodmienečnej lásky a ešte u niekoho iného zdrojom strachu. (Potom vám poskytnem tieto informácie v podobe príručky; nemusíte si ich preto zaznamenať či zapamätať práve teraz).

Bežné symboly v snoch (použite Bibliu ako zdroj skúmania)

Budovy Váš domov = život/duša, hore schodmi = vyššia povaha/duchovné, dole schodmi = nižšie veci/telesné/alebo podvedomia
Škola/univerzita = miesto alebo čas na učenie sa
Pracovisko = niečo súvisiace s vašim profesionálnym životom
Dvere Príležitosť sa hýbať cez ne (otváranie alebo zatváranie)
Okná Niečo, cez čo prichádzajú vplyvy, niekedy bariéra
Sklo an Neviditeľná duchovná bariéra
Lístok/cestovný pas Predmet, ktorý potrebujete, aby ste sa pohli ďalej
Vozidlá Vaša práca/služba. Podľa rozmerov sa dá odhaliť rozsah: napr. jednokolieska = práca v samote, vlak = pohyb.
Lietadlo = služba mocou Ducha Svätého
Plachetnica/jachta = služba patrične závislá od Ducha
Plavidlo s pohonom = služba, ktorá je poháňaná bez pomoci iných
Loď = Cirkev
Teplovzdušný balón = niečo, ktoré je zdvihnuté/posunuté Duchom
Nafukovací čln/predmet = niečo, ktoré je naplnené Duchom
Vodič vozidla = vodca/osoba majúca na starosti službu
Ľudia často symbolizujú svoju úlohu skôr než svoju skutočnú osobnosť, hlavne ak ich nepoznáte osobne. Napr. váš otec/kňaz/slúžiaci alebo nejaká múdra staršia osoba by mohli symbolizovať Boha, ktorý s vami hovorí.
Bábätko/batoľa = nový projekt/projekt, ktorý vznikol pred zopár rokmi.
Človek bez tváre = Duch Svätý, jeho tvár nie je nikdy skutočne viditeľná
Človek v čiernych šatách s kapucňou (niekedy plávajúci) = fyzická smrť
Človek v čiernych šatách s kapucňou (niekedy plávajúci) = fyzická smrť Mŕtvy človek = ak je oblečený v bielom a radostný, môže niekedy reprezentovať tú skutočnú osobu (budete vedieť); inak záleží to od okolností – buď skutočne mŕtvy človek, ktorý potrebuje modlitby, alebo symbolizujúci život po smrti.
Pastier = pastor
Obor = rozsiahly a koordinovaný odpor voči vašej práci/službe
Hore Rast (väčšinou duchovný)
Dole Úpadok (väčšinou duchovný)
Rozmer Dôležitosť (čím je určitá vec väčšia, tým dôležitejšia v sne)
Farby Čierna = zlé (aj keď niekedy skryté/neznáme snívajúcemu)
Biela = dobro/čistota
Sivá = často značí nepriateľa – nedokáže sa dobre hrať s farbami, keďže ich nenávidí.
Strieborná = očistenie
Zlatá = vzácnosť
Jantárová = Božia sláva, prítomnosť
Zelená = život/zdravie/rast
Modrá = duchovná sféra (hlavne nebeský modrá)
Červená = vášeň, niekedy hnev/silná túžba
Karmínová = krv/obeta
Let Sloboda a pohyb po vyšších rovinách (duchovne alebo tvorivo)
Narodenie Nová vec, ktorá vidí svetlo sveta, napr. nový projekt, fáza života
Srmť Nie smrť, ale veci, ktoré sa chýlia ku koncu
Krv Často vyjadruje vnútornú bolesť
Peniaze (dávajú vám veľa peňazí) to znamená získať priazeň od Boha/požehnanie/milosti
Strom Cirkev
Zvieratá (typ zvieraťa značí jeho význam)
Pes = ak je priateľský, často znamená osobu poskytujúcu nepodmienečnú lásku
Kone = fyzická moc/prirodzená sila človeka
Býk = fyzická moc prírody
Holubica = Duch Svätý
Ovca = kresťan
Ryba = skoro alebo novo evanjelizovaná osoba
Had = nepriateľ/luhár – najmä s okultným odkazom (rozmer je dôležitý)
Lev = ak je agresívny, to bude nepriateľ; ak je majestátny a šľachetný, to je Ježiš (Judský lev)
Pavúk = bosorka (pavučina = bosoráctvo)
Hmyz = démonickí duchovia
Krokodíl/aligátor = zdroj zlomyseľných rečí
Delfín = krása a dobrota prírody
Orol = prorocký generál
Zuby Staré istoty – so stratou zubov = strácanie istôt. Znamenie, že potrebujete radu..
Zrkadlo Zjaviť sa sám sebe – napr. nové zrkadlo = nová perspektíva; hmla/tma = zmätok, chýba duchovné hľadisko
Telefón/vysielačka Komunikácia
Voda Veľmi dôležitý kontext.
Rieka/čistá umývajúca voda = riadenie od Ducha Svätého/očisťujúca sa príroda
Znečistená voda = mravne znečisťujúca činnosť sveta nad nami
Búrlivé/chaotické more = svetská moc (politika, atď.)
More s pravidelnými a silnými vlnami = vyliatie Ducha Svätého
Búrky Duchovná moc (dobrá alebo zlá podľa toho, akej je farby)
Víchor Moc modlitby s Duchom Svätým
Zbrane Meč = Slovo Božie ako zbraň (rozmer zbrane je dôležitý)
Pištoľ = škodlivý alebo nebezpečný príhovor (pôsobí z diaľky na niekoho)
Šíp = duchovný démonický útok (viď ohnivé šípy zloducha v Ef 6)
Výzbroj Božia výzbroj (viď Ef 6!)
Odev Vaša povaha
Nahota Otvorenosť/poctivosť/transparentnosť
Pokrm Duchovný pokrm (alebo nedostatok duchovného pokrmu)
Fakľa/sviečka Zjavenie
Zvitok Prorocké slovo od Boha
Kľúč Riešenie problému zdôrazneného v sne
Trúba Znak proroka alebo evanjelistu
Architektonický plán (Modrotlač (apoštolské) na budúce Božie projekty
Cesta Cesta vpred (typ cesty má dôležitý význam); napr. diaľnica = rýchla cesta
Pohyblivý piesok Hriech, najmä správanie súvisiace so závislosťou
Klietka Pasca pre vás vznikajúca z hriechu

Druhy snov

Ďalej uvádzame niekoľko druhov snov. Existuje zrejme oveľa viac druhov, ale nasledujúce kategórie predstavujú užitočný nástroj na rozlíšenie.

Poskytovať príklady niektorých z týchto, 3, 10, 12

 1. Sen so zjavením o budúcnosti
 2. Satanov plán (často bez zvuku alebo v sivých nuansách)
 3. Boží plán ako zásah do satanového plánu – jedna časť sa ukáže v živých farbách často ako kľúč k úteku/víťazstvu
 4. S chemickou príčinou (vrátane drogami spôsobených snov)
 5. Stav nášho „ja“ pred Bohom
 6. Povzbudzujúce sny
 7. Zakročenie, kde Boh chce aby sme konali.
 8. Nápravné
 9. Preplachovanie („bahno“ tohto sveta)
 10. Varovanie (nemusí ísť o nepriateľove plány)
 11. Sny odhaľujúce povolanie
 12. Sny odhaľujúce smer/stav
 13. Telesné stavy (chorý alebo tehotný)
 14. Uzdravujúce sny (kde ste v reálnom živote uzdravení prostredníctvom sna)
 15. Falošné sny, kde sa nepriateľ pokúša vás zastrašiť alebo podceniť
 16. Sny o duchovných bojoch (kde ste v život ohrozujúcich situáciách)

Zaznamenať všeobecné otázky o snoch

... vrátane otázky typu: ako som sa k tomu dostal, t.j. „musíš sa učiť po španielsky“ a Philova vtáčia klietka a sen o holubici.

Skúste niekomu vyložiť sen

...

Modliť sa za prenesenie daru

...


Späť na svedectvá | Zdieľaj na Facebooku | Staň sa priateľom mojpríbeh.sk na FB a ohlasuj evanjelium

Dobré správy

 • Marek Nikolov
  Si otvorený na nové priateľstvá a spoluprácu? Si pripravený dávať a prijímať povzbudenie? Ak si pripravený nielen dobro prijať, ale sa aj aktívne podieľať na jeho šírení a sprostredkovaní druhým ľuďom, tak nesmieš na našom stretnutí mužov chýbať.
  2018-02-06
 • Igor Ábel
  Zo všetkých izraelských bojovníkov mal iba jeden odvahu. Zabudnutý pastierko, čo doniesol jedlo jeho bratom a prišiel pozrieť, ako vyzerá boj. Všetci zbadali potopu v Goliášovi, ale iba jeden nemal strach. Keby som bol kráľom, dovolil by som to? Nebál by som sa hanby a porážky? Sme slabí muži, a nevieme kde máme prak aj kamene. Pýtajme si chlapské túžby a odvahu. Ak nevieme kde začať, spýtajme sa našich manželiek, či sú spokojné v bezpečí doma. Alebo či dokážu byť v bezpečí u Boha, ale pritom aj v nebezpečnom boji s nami?
  2018-01-24
 • Vlado Bis
  Veríme, že sa začína nová etapa života, v ktorej sa rodíme pre Nebo. Boh ako darca života, je vo Svojej veľkosti nekonečne Láskavý a kreatívny. Preto je dôležité hodnotu ľudského bytia zdôrazňovať práve v kontexte Božieho plánu s človekom. Je pre nás veľmi podstatné, aby sme sa ako spoločenstvo ľudí stali živými ohlasovateľmi evanjelia.
  2018-01-05
 • Patrik Daniška
  Chlap má byť chlap! Má hrať férovo vo futbale aj v živote. Ak je v náročnej situácii, má zabrať a neutiecť ako zbabelec. Hľadáme preto partie chalanov/mužov, ktorí hrávajú futbal, a mali by záujem spojiť futbal s pro-life osvetou. Ak sa Vás to týka, toto je výzva do akcie!
  2017-11-09
 • Ľuboš Štofko
  „Istý človek zostupoval z Jeruzalema do Jericha a padol do rúk zbojníkov. Tí ho ozbíjali, doráňali, nechali ho polomŕtveho a odišli. Náhodou šiel tou cestou istý kňaz, a keď ho uvidel, obišiel ho. Takisto aj levita: keď prišiel na to miesto a uvidel ho, išiel ďalej. No prišiel k nemu istý cestujúci Samaritán, a keď ho uvidel, bolo mu ho ľúto. Pristúpil k nemu, nalial mu na rany oleja a vína a obviazal mu ich; vyložil ho na svoje dobytča, zaviezol ho do hostinca a staral sa oň. Na druhý deň vyňal dva denáre, dal ich hostinskému a povedal: »Staraj sa oň, a ak vynaložíš viac, ja ti to zaplatím, keď sa budem vracať.« Čo myslíš, ktorý z tých troch bol blížnym tomu, čo padol do rúk zbojníkov?“ On odpovedal: „Ten, čo mu preukázal milosrdenstvo.“ A Ježiš mu povedal: „Choď a rob aj ty podobne!“ (Lk 10,25-37)
  2017-10-26

Video

Zaujímavá a výpovedná skúsenosť západoeurópskeho muža s hinduizmom, budhizmom, jógou, ezoterikou a okultizmom.


Príbeh bývalého teroristu, ktorý dnes spája etniká a kmene.
Stephen Lungu


Hudobníčka Lacey Sturm, bývalá speváčka kapely Flyleaf, bola presvedčenou ateistkou a mala v úmysle vziať si život... ale zrazu sa všetko zmenilo.


"A rozhnevaný pán ho vydal mučiteľom, kým nesplatí celú dlžobu. Tak aj môj nebeský Otec urobí vám, ak neodpustíte zo srdca každý svojmu bratovi." (Mt 18, 34-35)


Všetci sme súčasťou veľkého príbehu. Veľký príbeh sveta tvoria minulé a aktuálne životné príbehy jednotlivých ľudí. Portál mojpribeh.sk je zameraný na najdôležitejší moment príbehu sveta a jednotlivca a tým je osobné stretnutie človeka s Bohom.