Youtube (odporúčané videá)


 

Dobré správy

  • Michaela Vyhnalová
    Pripomeňme si charakteristiku a identitu muža a ženy v ľudskom živote. Boh stvoril muža a ženu v jedinečnosti vlastnej danému pohlaviu. Utvoril ich tak, aby spoločne vytvorili komplexnú harmonickú jednotu.
    2021-10-08
  • Svätý otec František
    Drahí bratia, nech sa nám nestane takáto vec; pomôžme si navzájom, aby sme nepadli do pasce uspokojenia sa s chlebom a niečím k tomu. Lebo toto riziko prichádza znenazdania, keď sa situácia znormalizuje, keď sme sa ustálili a usadili s cieľom zachovať si pokojný život. Potom to, na čo sa zameriavame nie je „sloboda, ktorú máme v Ježišovi Kristovi“ (Gal 2, 4), jeho pravda, ktorá nás oslobodzuje (porov. Jn 8, 32), ale získanie priestoru a privilégií, čo je podľa evanjelia ten „chlieb a niečo k tomu“. 6 Tu zo srdca Európy nás to núti sa pýtať: nestratili sme trochu my kresťania horlivosť ohlasovania a proroctvo svedectva?
    2021-09-21
  • Svätý otec František
    Bez slobody niet pravej ľudskosti, pretože ľudská bytosť bola stvorená slobodná a na to, aby zostala slobodná. Dramatické obdobia dejín vašej krajiny sú veľkým ponaučením: keď bola sloboda zranená, zneuctená a zabitá, ľudskosť bola zdegradovaná a vzniesli sa búrky násilia, nátlaku a odňatia práv. Zároveň sloboda však nie je automatickým výdobytkom, ktorý sa nemení a zostáva raz a navždy. Nie! Sloboda je vždy cestou, niekedy ťažkou, ktorú treba neustále obnovovať, bojovať za ňu každý deň.
    2021-09-21
  • Svätý otec František
    Ako bolo povedané, architektúra vyjadrovala pokojné spolunažívanie dvoch komunít, vzácny symbol veľkého významu, úžasný znak jednoty v mene Boha našich otcov. Tu cítim aj ja, ako mnohí z nich, potrebu „vyzuť si sandále“, lebo sa nachádzam na mieste požehnanom bratstvom ľudí v mene Najvyššieho. Následne, však, bolo Božie meno zneuctené: v šialenstve nenávisti, počas druhej svetovej vojny, bolo zabitých viac než stotisíc slovenských židov.
    2021-09-21
  • Michaela Vyhnalová
    Viera vlieva do srdca človeka pochopenie. V sile pôsobenia takéhoto chápania sme zároveň aj schopní odolávať životným udalostiam, ktorými sme počas našej existencie vystavovaní. Túto neochvejnú silu zakúšame v nádeji, ktorá pramení z Božieho slova skrze pôsobenie Ducha Svätého. Čiže uveriť, znamená byť hlboko zakorenený, mať pevné korene živené prameňom Božieho slova, ktoré nepretržite poskytujú potrebnú oporu v podobe chápania a videnia pravdy, ktorá znamená svetlo, bez ktorého by sme v živote neboli schopní obstáť.
    2021-09-13

Video

Prorocká výzva Geoffa Poultera pre Slovensko, ktorá sa začína napĺňať.


Zaujímavá a výpovedná skúsenosť západoeurópskeho muža s hinduizmom, budhizmom, jógou, ezoterikou a okultizmom.


Príbeh bývalého teroristu, ktorý dnes spája etniká a kmene.
Stephen Lungu


Hudobníčka Lacey Sturm, bývalá speváčka kapely Flyleaf, bola presvedčenou ateistkou a mala v úmysle vziať si život... ale zrazu sa všetko zmenilo.


Všetci sme súčasťou veľkého príbehu. Veľký príbeh sveta tvoria minulé a aktuálne životné príbehy jednotlivých ľudí. Portál mojpribeh.sk je zameraný na najdôležitejší moment príbehu sveta a jednotlivca a tým je osobné stretnutie človeka s Bohom.

Správa - Pavol Hucík
Urieknutie

small_Pavol Hucik.jpg

Katolícky kňaz, správca farnosti Bystrany. Stojí v službe oslobodzovania.

VAŠE OTÁZNIKY

Príbuzní ma nútia robiť „opatrenia“ proti urieknutiu

Vážená redakcia,

som mamičkou malej dcérky. Keď k nám príde babka alebo prababka (z manželovej strany), nepretržite nás varujú pred urieknutím dieťaťa. Pripomínajú mi, aby som tváričku našej dcéry pretierala pomočenou plienkou a tak predišla následkom z urieknutia. Hoci ide o veriace ženy, odvolávajú sa na „osvedčené“ skúsenosti s touto praktikou. Mohli by ste z kresťanského pohľadu vysvetliť, čo to je urieknutie, aké má následky a ako mu predchádzať? Ako máme svoj odmietavý postoj vysvetliť rodičom? (keď to nechcú pochopiť, vraj babka číta snár..) Ďakujem.

IVICA, Banskobystrická diecéza

 

Milá čitateľka, úprimne Vám ďakujem za otázku a za odmietavý postoj k poverám. Urieknutie možno nazvať aj prekliatie pohľadom. Je to viera, že uprený a negatívny pohľad môže spôsobiť druhému človekovi zdravotné ťažkosti – slabosť, malátnosť, nevoľnosť, zvracanie a pod.

S urieknutím sa neraz spája zlorečenie a zarieknutie. Zlorečenie ako vyslovené prianie zla a zarieknutie ako prehnané vyslovenie obdivu, v dôsledku ktorého sa vraj stal presný opak. Napríklad niekto povedal: „Jóóój, aké krásne dieťa!“ a ono dostalo náhle zdravotné problémy.

Na odstránenie urieknutia sa najčastejšie používa „uhlíková voda“, nosenie červenej šnúrky na ruke,okiadzanie bylinami alebo to, čo ste popísala v tázke. Aký postoj máme k týmto veciam zaujať ako kresťania?

Prianie zla alebo preklínanie je opakom požehnávania. Preklínanie je túžba, aby sa druhému človekovi stalo niečo zlé. To môže byť vyjadrené slovami, gestami alebo zlým pohľadom. Osobitnou formou je sebapreklínanie, čiže zvolávanie zla na vlastnú osobu. Napríklad: „Ja to nikdy nedokážem! Ja som debil! Mňa z toho porazí!“

Preklínanie pôsobí prirodzene a duchovne. Ak je vyjadrené v prítomnosti toho, komu je určené, môže pôsobiť negatívne na jeho myseľ a emócie. Závisí to od toho či je prijaté alebo či má z neho strach. Duchovne pôsobí najmä keď pochádza od toho, kto má nad daným človekom väčšiu autoritu – napr. rodič nad dieťaťom, starý rodič nad vnúčaťom alebo nadriadený nad podriadeným.

Čo otvára človeka pre účinky preklínania? Hriech, nedôvera Bohu a viera, že sa mi stane niečo zlé. Tá vedie k strachu a úzkosti. Lenže čo nám hovorí Božie slovo?

„Nebojte sa!“ (Mt 28, 10). Alebo: „Nestihne ťa nijaké nešťastie a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma, lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe, aby ťa strážili na všetkých tvojich cestách“ (Ž 91, 10-11).

Ak veríš, že Ťa Boh ochráni, On Ťa nesklame! Ak veríš, že Ťa niekto uriekne, pochybuješ o Božej ochrane a otváraš sa pre pôsobenie zlého ducha, ktorý Ti chce škodiť.

Ako sa brániť pred urieknutím? Nebáť sa a dôverovať Bohu. Žiť v čistote srdca - v milosti posväcujúcej. Priať všetkým dobro, ako povedal Ježiš: „Milujte svojich nepriateľov, robte dobre tým, čo vás nenávidia, žehnajte tým, čo vás preklínajú, a modlite sa za tých, čo vás potupujú!“ (Lk 6, 27-28).

Rodičia by mali denne požehnávať deti a zverovať ich pod Božiu ochranu a tiež aj Panny Márie. Ich modlitba je na základe autority, zverenej Bohom, silnejšia ako všetky urieknutia. Napokon my kresťania sme ako Ježišovi učeníci dostali moc nad úkladmi diabla: „Hľa, dal som vám moc šliapať po hadoch a škorpiónoch i po všetkej sile nepriateľa a nič vám neuškodí“ (Lk 10, 19).

Jestvuje však aj „pseudourieknutie“, keď má človek príznaky urieknutia, bez akéhokoľvek podnetu zvonku. Privolal si ho svojím strachom, upodozrievaním druhých a vierou v negatívne veci. V praxi sa málokedy dokáže, že dotyčný bol skutočne urieknutý. Väčšinou ide o prirodzené zdravotné komplikácie alebo o autosugesciu.

Vzhľadom na to, že sa príznaky urieknutia prejavujú telesne, potrebujeme na ich odstránenie použiť v prvom rade prirodzené prostriedky: ísť za lekárom, rešpektovať jeho pokyny a užívať predpísané lieky. Ak nemáme výslovné dôkazy, je nutné prestať upodozrievať druhých, pretože by sme sa dopúšťali krivého obviňovania.

Ak by naozaj išlo o pôsobenie negatívnych duchovných síl, použitie materiálnych prostriedkov na ich odstránenie by bolo neúčinné. Takže ak by sme prirodzeným veciam pripisovali nadprirodzenú moc, ako je to pri uhlíkovej vode alebo pomočenej plienke, bola by to povera. Morálny teológ A. Beneš píše: „Pretože tieto praktiky nemôžu dosiahnuť cieľ samy osebe, dáva sa tu Satanovi možnosť zasiahnuť; pomoc sa očakáva nie od prirodzených prostriedkov, ani od Boha a jeho anjelov...“ (Morální teologie, Krystal OP, 1994, s. 157).

Milá čitateľka, uvedené skutočnosti vo Vašej rodine môžu byť vhodnou príležitosťou na hlbší rozhovor s Vašimi rodičmi o podstate katolíckej viery. Verím, že aj tieto riadky Vám pomôžu zdôvodniť im Váš odmietavý postoj. Na záver ešte jedna rada: „Podriaďte sa teda Bohu; diablovi sa vzoprite a ujde od vás. Priblížte sa k Bohu a on sa priblíži k vám...“ (Jak 4, 7-8)

Pavol Hucík, kňaz


Späť na svedectvá | | Staň sa priateľom mojpríbeh.sk na FB a ohlasuj evanjelium