Youtube (odporúčané videá)


 

Dobré správy

 • Michaela Vyhnalová
  Pripomeňme si charakteristiku a identitu muža a ženy v ľudskom živote. Boh stvoril muža a ženu v jedinečnosti vlastnej danému pohlaviu. Utvoril ich tak, aby spoločne vytvorili komplexnú harmonickú jednotu.
  2021-10-08
 • Svätý otec František
  Drahí bratia, nech sa nám nestane takáto vec; pomôžme si navzájom, aby sme nepadli do pasce uspokojenia sa s chlebom a niečím k tomu. Lebo toto riziko prichádza znenazdania, keď sa situácia znormalizuje, keď sme sa ustálili a usadili s cieľom zachovať si pokojný život. Potom to, na čo sa zameriavame nie je „sloboda, ktorú máme v Ježišovi Kristovi“ (Gal 2, 4), jeho pravda, ktorá nás oslobodzuje (porov. Jn 8, 32), ale získanie priestoru a privilégií, čo je podľa evanjelia ten „chlieb a niečo k tomu“. 6 Tu zo srdca Európy nás to núti sa pýtať: nestratili sme trochu my kresťania horlivosť ohlasovania a proroctvo svedectva?
  2021-09-21
 • Svätý otec František
  Bez slobody niet pravej ľudskosti, pretože ľudská bytosť bola stvorená slobodná a na to, aby zostala slobodná. Dramatické obdobia dejín vašej krajiny sú veľkým ponaučením: keď bola sloboda zranená, zneuctená a zabitá, ľudskosť bola zdegradovaná a vzniesli sa búrky násilia, nátlaku a odňatia práv. Zároveň sloboda však nie je automatickým výdobytkom, ktorý sa nemení a zostáva raz a navždy. Nie! Sloboda je vždy cestou, niekedy ťažkou, ktorú treba neustále obnovovať, bojovať za ňu každý deň.
  2021-09-21
 • Svätý otec František
  Ako bolo povedané, architektúra vyjadrovala pokojné spolunažívanie dvoch komunít, vzácny symbol veľkého významu, úžasný znak jednoty v mene Boha našich otcov. Tu cítim aj ja, ako mnohí z nich, potrebu „vyzuť si sandále“, lebo sa nachádzam na mieste požehnanom bratstvom ľudí v mene Najvyššieho. Následne, však, bolo Božie meno zneuctené: v šialenstve nenávisti, počas druhej svetovej vojny, bolo zabitých viac než stotisíc slovenských židov.
  2021-09-21
 • Michaela Vyhnalová
  Viera vlieva do srdca človeka pochopenie. V sile pôsobenia takéhoto chápania sme zároveň aj schopní odolávať životným udalostiam, ktorými sme počas našej existencie vystavovaní. Túto neochvejnú silu zakúšame v nádeji, ktorá pramení z Božieho slova skrze pôsobenie Ducha Svätého. Čiže uveriť, znamená byť hlboko zakorenený, mať pevné korene živené prameňom Božieho slova, ktoré nepretržite poskytujú potrebnú oporu v podobe chápania a videnia pravdy, ktorá znamená svetlo, bez ktorého by sme v živote neboli schopní obstáť.
  2021-09-13

Video

Prorocká výzva Geoffa Poultera pre Slovensko, ktorá sa začína napĺňať.


Zaujímavá a výpovedná skúsenosť západoeurópskeho muža s hinduizmom, budhizmom, jógou, ezoterikou a okultizmom.


Príbeh bývalého teroristu, ktorý dnes spája etniká a kmene.
Stephen Lungu


Hudobníčka Lacey Sturm, bývalá speváčka kapely Flyleaf, bola presvedčenou ateistkou a mala v úmysle vziať si život... ale zrazu sa všetko zmenilo.


Všetci sme súčasťou veľkého príbehu. Veľký príbeh sveta tvoria minulé a aktuálne životné príbehy jednotlivých ľudí. Portál mojpribeh.sk je zameraný na najdôležitejší moment príbehu sveta a jednotlivca a tým je osobné stretnutie človeka s Bohom.

Správa - Brian Welch
Cesta z drogovej závislosti

small_small_brian-welch.jpg

Spoluzakladajúci člen multiplatinovej metalovej kapely Korn, ocenenej cenami Grammy. Cesta rock ‘n’ rollu ho nakoniec stiahla do drogovej závislosti, ktorú sám poraziť nedokázal.

Každý si myslel, že si Brian „Head“ Welch žije svoj sen. Briana, jedného zo zakladajúcich členov multiplatinovej metalovej kapely Korn, ocenenej cenami Grammy, cesta rock ‘n’ rollu nakoniec stiahla do drogovej závislosti, ktorú sám poraziť nedokázal. Napriek mnohým pokusom oslobodiť sa od metamfetamfínu, ani len narodenie jeho dcéry Jenney mu nepomohlo s tým nadobro skoncovať. Až keď padol na samé dno, konečne našiel odpoveď, ktorú hľadal – vzťah s Bohom.

Po intenzívnom duchovnom prebudení Head vo februári 2005 šokoval hudobný svet odchodom z kapely Korn, aby zasvätil život Kristovi a sústredil na výchovu dcéry Jenney ako slobodný otec. To vyvolalo šialenstvo médií, pretože diváci z celého sveta sa snažlili prísť na to, čo vyviedlo túto rockovú hviezdu z temnoty na svetlo.

Brian sa rozprával s Angelou, šéfredaktorkou webovej stránky www.newreleasetuesday.com, o odmietnutí niekoľkomiliónovej zmluvy s hudobným vydavateľstvom, oslobodení sa od závislostí, vydaní sólového albumu Save Me From Myself (Zachráň ma predo mnou) a o nájdení skutočného úspechu v Kristovi.

Ahoj, Brian. Vitaj v NewReleaseTuesday.com. Máme veľkú radosť a sme poctení, že s tebou môžeme robiť rozhovor. Mohol by si nám porozprávať o začiatkoch kapely Korn a o tom, ako sa tvoj detský sen byť rockovou hviezdou stal skutočnosťou?

Keď som bol piatak a mal som desať rokov, začal som hrať na gitare, a keď som bol v puberte, stretol som chalanov z kapely Korn. Keďže sme sa všetci túžili stať rockovými hviezdami, založili sme si niekoľko kapiel, ale po maturite sme sa presťahovali a chvíľu si každý išiel vlastnou cestou. Po krátkom čase sme sa znova stretli a dali sme sa dokopy s naším spevákom Jonathanom. Nielenže sme mali nový zvuk, ale aj vynikajúceho speváka, čo bolo super. Už keď sme zakladali kapelu, vedeli sme, že sa uchytíme, ale nevedeli sme, že Korn zožne taký úspech. Všetko akosi šlo hladko.

Chalani, s dvomi sedemstrunovými gitarami značky Ibanez a s päťstrunovou basgitarou ste rozhodne priekopníkmi numetalu. Pri prevracaní hudobného sveta naruby si však objavil aj jeho temnú stránku, čo ťa doviedlo k závislosti na metamfetamíne. Koľko si mal rokov, keď si začal drogovať?

Prvýkrát som vyskúšal marihuanu, keď som mal 7 či 8 rokov, ale dal som si len pár šlukov. Neviem, či som vôbec vedel, čo robím, asi som to ani nevdychoval. V prváku na strednej som marihuanu skúsil znova, ale nechutilo mi to, a tak som začal piť. Od pätnástky až do dvadsiatky som pil každý víkend, a potom som začal piť ešte viac. Keď Korn podpísal zmluvu, dal som sa na piko, a keď som začal chodiť na turné a živiť sa hudbou, pil som už každý deň. Čiže alkohol a drogovanie sa stále stupňovalo. Teraz som sa už z času na čas snažil dať si do poriadku život, ale sám som to jednoducho nedokázal.

Viem, že tvoja bývalá manželka Rebekah začala užívať metamfetamín ešte skôr, než si sa na ňom stal závislý ty. Neskôr od teba a vašej dcéry Jenney odišla a ty si sa stal slobodným oteckom. Krátko potom si vzal Jenneu so sebou na turné. Aké to bolo? Videla nejaké tie šialenosti, čo sa dejú na rockových koncertoch?

Keď som pracoval, starali sa o ňu tí veľkí ochrankári a opatrovateľka, každý bol rád, keď sa motala okolo. Jasné, že sme nedrogovali pred ňou. Keď bola pri nás Jennea, len sme popíjali pivo. Videla však to šialenstvo v dave, keď si niektoré ženy dvíhali tričká. Bola ešte malá, nebolo to pre ňu dobré miesto.

Tvoja kniha Save Me From Myself sa okamžite stala bestsellerom denníka New York Times a svojmu debutovému sólovému albumu si dal rovnaký názov. Čo ťa dostalo do bodu, kedy si mal pocit, že ťa niekto musí pred tebou zachrániť?

Prišiel som o manželku, prišiel som o rodinu – prišiel som o všetko! Nakoniec som po rozvode dostal našu dcéru do opatery, ale keďže som bol stále na turné, musel som platiť opatrovateľky, aby sa o ňu starali. Už vtedy som chcel z kapely odísť, to bolo v roku 2000 – 2001, ale nemohol som, pretože som s týmito chalanmi bol dvadsať rokov, od detstva. Bola to moja kariéra, nemohol som ju zahodiť. Začal som teda každý deň brať piko, pretože som bol pod veľkým tlakom. Stále som sa k nemu vracal, až nakoniec ovládol môj život. Dopadol som tak, že som dva roky užíval metamfetamín každý deň. Výsledkom bolo, že som prestal jesť. Skúšal som dokonca chodiť na tie najlepšie odvykačky, ale nič nepomáhalo. Nemohol som sa dostať z depresie a úzkosť spojená s absťákom bola neskutočná.

Povedz nám, ako si nakoniec našiel silu vymaniť sa z tej nezastaviteľnej drogovej závislosti.

Veľmi som chcel, aby ma Boh zbavil drogovej závislosti. Vravel som si: „Človeče, to je šialené! S kým sa to rozprávam? Ako mám vedieť, či ma počuje? Ježiš, ak naozaj existuješ, zbav ma tej závislosti!“ a Boh sa aj naďalej zjavoval v mojom živote. Kdekoľvek som šiel, každý, koho som stretol, začal hovoriť o Ježišovi. Potom som išiel s kamarátmi do kostola a pozval Ježiša do svojho srdca. Krátko nato som mal duchovný zážitok a Boh ma oslobodil od túžby po drogách. Cítil som, ako prichádza do môjho života, a tým sa všetko zmenilo.

To bolo v roku 2005?

Áno.

Vo svojej autobiografii píšeš, že po tom, ako ťa Boh okamžite zbavil drogovej závislosti, spláchol si všetok pervitín, čo si mal, do záchoda a odvtedy si bol čistý! Dokonca, keď si to všetko hádzal do záchoda, aj si sa odfotil.

Hej, mal som kilovky pervitínu a zbavil som sa ich!

Pred rokmi, keď som sa modlila a pozvala Ježiša do svojho života, Boh pre mňa urobil to isté a okamžite ma zbavil chuti nadrogovať sa. Tiež som spláchla všetko, čo som mala, do záchoda. Boh je taký úžasný! Iba on je taký mocný a láskavý, že dokáže okamžite oslobodiť dvoch ľudí od dlhodobej závislosti!

To je skvelé!

Iba vďaka Božej milosti dokážeme žiť život bez drog!

Rodičia, ktorí prekonali drogovú závislosť, spravia hocičo, aby uchránili svoje deti pred tým, aby kráčali v ich šľapajách. Ako budeš vychovávať svoju dcéru Jenneu, aby žila život bez drog a alkoholu?

Budem ju učiť o Ježišovi a o tom, aký je skutočný, a pomôžem jej vytvoriť si s Bohom vzťah. Poviem jej, že Ježiš dokáže zaplniť prázdnotu v jej vnútri, ale drogy ani alkohol ju nezaplnia.

Keď ťa Boh volal, opakovane ti posielal do cesty verš zo Svätého písma: „Poďte ku mne všetci, ktorí sa namáhate a ste preťažení; ja vám dám odpočinúť.“ (Mt 11, 28). Prečo ťa tieto slová tak hlboko zasiahli?

Keď som bol v kapele, stratený a na drogách, bol som ako niekto, kto uviazol na púšti a potrebuje sa napiť vody. To Písmo bolo pre mňa ako veľký (duchovný pohár vody. Len som potreboval, aby to bola pravda – a ono to pravda je!

Ako hlavný gitarista kapely Korn si žil život, o ktorom väčšina ľudí len sníva. Napriek tomu si z kapely v roku 2005 odišiel – práve vtedy, keď sa chystali podpísať ďalšiu niekoľkomiliónovú zmluvu s hudobným vydavateľstvom. Prečo si sa toho všetkého vzdal?

Z kapely som odišiel práve vtedy, keď Korn podpísal dvadsaťtrimiliónovú zmluvu s hudobným vydavateľstvom. Bol to pre mňa boj, pretože v hre boli obrovské peniaze. Bol som taký zmätený a nešťastný – to je všetko, čo som v živote hľadal. Jedného dňa som sa tomu otočil chrbtom a všetko som zahodil.

Mal som pocit, že Boh chce, aby som kráčal cestou, ktorá nie je ľahká. Posledných desať rokov som to mal jednoduché, ale Boh chcel, aby som spoznal skutočnú cestu – cestu viery! Ak by som zarábal ťažké milióny za hudbu, s ktorou som sa už naozaj nevedel stotožniť, čo by to malo spoločné s kráčaním vo viere? Nebola by to viera v Boha, ale viera v peniaze a v obchodovanie so svojimi darmi. Taktiež by to bolo proti môjmu vnútornému presvedčeniu, pretože z istého dôvodu som mal pocit, že tam už nepatrím.

Viem, že ľudia, ktorí celý život hľadajú slávu a bohatstvo, skončia s prázdnymi rukami bez ohľadu na to, koľko toho získajú. V Biblii sa píše: „Veď čo osoží človeku, ak získa hoci celý svet, ale utrpí škodu na duši?“ (Mt 16,26). Sen byť rockovou hviezdou sa ti splnil. Aké bolo žiť ten sen a čo sa deje v tvojom živote teraz?

Napriek tomu, že som žil svoj sen, kým som bol v kapele, bol som nešťastný. V skutočnosti som nikdy necítil, že tam patrím. Stále som sa cítil ako ryba na suchu, až na to, že som si žil svoj sen. Hrať pred všetkými tými ľuďmi bolo určite super a skvelé, rozhodne si všetkých fanúšikov vážim. Keď ma však Boh zachránil, cítil som, že toto je môj domov. Keď ma zachránil, všetko bolo super, ale kráčať s Bohom nie je vždy jednoduché, pretože ťa vedie obdobiami. V tomto období dostávam výzvy v každej oblasti svojho života, ale keď sa pozriem na všetko to ovocie, vidím, koľkých ľudí sa môj príbeh dotkol. Môj život je teraz oveľa lepší, ale nie všetko je dokonalé. Ide len o to, že už nedrogujem a milujem Boha.

Mohol by si sa s nami podeliť o nejaké príbehy fanúšikov, ktorých ovplyvnilo tvoje svedectvo?

Veľa deciek ku mne prišlo a vravelo, že sa chystali spáchať samovraždu, ale pre môj príbeh si to rozmysleli. Ďalej sú tu iné decká, ktoré v Boha neverili, ale teraz už veria a sú kresťania – a to je úžasné! Viem, že to je Božia zásluha, ale je skvelé byť jeho nástrojom.

Povedz nám o niektorých piesňach z tvojho debutového sólového albumu, Save Me From Myself, ktorý vyšiel v septembri 2008. Povedz nám niečo o piesni „Die Religion Die“ (Zabite náboženstvo, zabite).

Táto pieseň vyzýva kresťanov, ktorí súdia a utláčajú ostatných kresťanov, aby zmenili zmýšľanie. Je to všade okolo nás, ale oni svoje správanie ospravedlňujú slovami: „Boh mi ukázal, že tento človek je taký a onaký...“ a „Je to v Biblii...!“ Písmo zneužívajú ako povolenie na to, aby mohli ostatných súdiť. Niektorí títo ľudia len sedia v kostoloch a každý víkend sa stretávajú, akoby to bola nejaká malá sekta alebo klub, ale k nikomu neprichádzajú s Božou láskou – a presne o tom je táto pieseň. Nadišiel čas zabiť náboženstvo. Namiesto súdenia druhých musíme súdiť samých seba, ale čo je najdôležitejšie, musíme kráčať v láske.

Všimla som si, že naozaj prekrúcajú Písmo, ale je to v protiklade s tým, kým je Ježiš a o čo mu ide!

Písmo je pre nich povolením na hádku.

„Die Religion Die“ a tiež titulná pieseň „Save Me From Myself“ sú moje najobľúbenejších piesne na albume.

„Save Me From Myself“ pre mňa veľa znamená. Text je o mojom boji s drogami a samovraždou, o tom, ako som volal k Bohu, aby ma predo mnou zachránil, a ako som zanechal všetky zlozvyky. Keď táto pieseň ku mne prišla, cítil som nadprirodzené volanie, aby som ju napísal. Vlastne pri všetkých piesňach som mal pocit, že mi Boh dáva schopnosť ich napísať. Som veľmi spokojný s výsledkom.

Aké posolstvo má ľuďom odovzdať pieseň „Money“ (Peniaze)?

Je to osobná pieseň o mne a o tom, ako som sa klaňal peniazom, pretože boli v mojom živote na prvom mieste. Myslel som si, že svojej manželke môžem kúpiť šťastie, ale nakoniec som rodinu stratil. „Money“ je tak trochu pokorujúca pieseň. Hovorí – keď hľadáš útechu a podporu vo svojich peniazoch, kľakni si na kolená a klaňaj sa im. Táto pieseň môže prehovoriť k mnohým, pretože veľa ľudí takto žije. Množstvo ľudí desí ekonomická kríza v Amerike, a to je toho dôkazom. Chápem ich, pretože tiež pociťujem finančný tlak, ale teraz verím, že sa o mňa Boh postará.

Chystáš sa na turné na podporu svojho sólového albumu Save Me From Myself?

Plánujem začať koncertovať niekedy v roku 2009. Viac informácií o aktuálnych koncertoch nájdete na www.myspace.com/brianheadwelch alebo www.brianheadwelch.net.

Kým si bol v kapele Korn, dosiahol si obrovský úspech. Získali ste dve ocenenia Grammy, vyhrali ste niekoľko ocenení MTV a predali ste vyše 30 miliónov albumov na celom svete. Mohol by si vysvetliť, čo pre teba znamenal úspech, kým si bol v kapele, a čo pre teba úspech znamená teraz?

Keď som začínal v kapele, úspech pre mňa znamenal podpísanú zmluvu na album. Po podpísaní zmluvy som začal zarábať ťažké prachy a začal som byť veľmi úspešný. Získali sme zlatú platňu, platinovú platňu a potom sme sa dostali na prvé miesto hudobného rebríčka časopisu Billboard. Viac sa už dosiahnuť nedá! Bola to pecka, ale potom som si pomyslel: „To je všetko? Dosiahol som svoj cieľ. Zdolal som horu úspechu, dostal som sa na vrchol a zazvonil som zvoncom. Bim! Dokázal som to! Teraz už môžem len klesnúť, pretože na vrchol som sa už dostal.“ Mal som pocit – fajn, zazvonil som zvoncom na vrchole, ale jednoducho mi to nestačilo.

Teraz sa však úspech díva na to, ako Boh skrze mňa koná. Ježiš už zvíťazil! On je úspech. Zomrel na kríži a je dokonané. Povedal: „Je dokonané.“ Keď som teda prišiel ku Kristovi, dosiahol som najväčší úspech! Teraz obaja dokončujeme prácu, ktorú na zemi spolu máme, ale to sa len deje a hladko to plynie. [Niekedy zápasím] s depresiou, ale nebojím sa, pretože Boh je verný. Dostane ma z toho a už sa tak aj stalo. Ježiš urobil všetko, to je úspech – on je môj úspech!

Brian, to je úžasná odpoveď! Predtým ako skončíme, máš nejaké slová povzbudenia, ktoré by si chcel ponúknuť tým, ktorí sú v beznádejnej situácii a majú pocit, že niet cesty von?

Chcem dať každému nádej a povzbudiť ich, aby sa nevzdávali. Cesta von existuje a tou cestou je Kristus – len k nemu príďte.

 

Preklad: Michaela Beňová

Zdroj: http://www.newreleasetoday.com/article.php?article_id=187


Späť na svedectvá | | Staň sa priateľom mojpríbeh.sk na FB a ohlasuj evanjelium