Photo - Kaka

Kaka

Potrebujem Ježiša každý deň môjho života. Ježiš mi hovorí v Biblii, že bez neho nemôžem urobiť nič. Mám dnes dar a schopnosti hrať futbal, pretože mi to dal Boh.

Photo - Ivona Škvorcová

Ivona Škvorcová

Jedna malá „gulička“, ktorú som si náhodne našla na krku, zmenila nielen moje plány, ale i život. Treba ju vyoperovať - bolo odporúčanie mojej lekárky. Vraj len bežná operácia, o nič nejde. V nemocnici som strávila tri dni a s pokojom a úplnou bezstarostnosťou som tri týždne čakala na výsledky z biopsie. Ako 22-ročnú vysokoškoláčku plnú života a energie, ma ani len nenapadlo, že by mohlo ísť o niečo vážne. 22. 2. 2006 zneli slová lekára: „Je to pozitívne“. Ani som presne nechápala, čo to znamená. Šok, ktorý otriasol celou mojou rodinou - RAKOVINA. Bola som zmätená, mala som kopec otázok a obáv.

Photo - Katarína Kuchtová

Katarína Kuchtová

Modlila som sa a prosila Pána o záchranu nášho Šimonka. Prišli sme do nemocnice a lekár mu nameral tep 300 - to je na kolaps a smrť.

Photo - Augustín Ugróczy

Augustín Ugróczy

Ahojte chlapci, mládenci, muži, mudrci, odpadlíci, vagabundi, hľadači pokladov, drakobijci, kávičkári, hudobníci, načúvači, jedným slovom UČENÍCI. Takýmto oslovením na úvod mailu zvolávam mojich chlapcov na pravidelné mesačné stretká s názvom PAJTA.

Photo - Elias Vella

Elias Vella

Keď som bol profesorom dogmatickej teológie, učil som svojich študentov, že diabol ako osoba neexistuje.

Photo - Matej Tóth

Matej Tóth

Aj keď mám krásny a šťastný život, nie vždy bolo všetko ružové a ideálne, ale ja sa riadim heslom, že všetko zlé je na niečo dobré a Pán Boh má svoj plán. Preto sa snažím nájsť vo všetkom a všetkých ľuďoch hlavne to dobré.

Photo - James Manjackal

James Manjackal

... položil ruky na moju hlavu a začal sa modliť: „Nebeský Otče, pošli teraz svojho Syna Ježiša do choroby tuberkulózy, ľadvinových kameňov a infekcie, ktorými trpí tento kňaz a úplne uzdrav jeho telo aj dušu.“ Vtedy som si pomyslel, že asi videl moju zdravotnú kartu, kde sú opísané moje zdravotné problémy!

Photo - Katarína Randová

Katarína Randová

Pred rokom mi vyšli nedobré výsledky na HPV vírus, ktorý spôsobuje rakovinu krčka maternice. Keďže to nebolo veľmi vážne, čakali sme na ďalšie stery. Ich výsledky boli opäť horšie ako predtým. A takto sa to opakovalo ešte raz. Výsledky sa zhoršili, dokonca výsledky na rakovinové bunky vyšli všetky pozitívne. Mne sa vtedy zrútil svet.

Photo - Peter Slaný

Peter Slaný

Začal som pravidelne huliť trávu. Už v trinástich som fajčil trávu denne. Chodil som do školy nahúlený. Cez prestávky som si tiež občas zahulil. V tej dobe som opovrhoval tvrdými drogami. Myslel som si, že nikdy nebudem feťák. Onedlho som vyskúšal durmán, LSD, extázu... V štrnástich som vyskúšal Piko (pervitín).

Photo - Róbert Slamka

Róbert Slamka

Viem čo je rakovina. Môj ocko zomrel na rakovinu, aj starý ocko zomrel na rakovinu a tak viem čo to znamená, keď niekto povie máš zhubný nádor! A tak som si povedal, idem zomrieť.

Photo - Mudr. Silvester Krčméry CSc.

Mudr. Silvester Krčméry CSc.

Ak teda za to, čo som robil, to jest za dobro, pravdu a Krista mám byť trestaný, vtedy nechcem ani menší trest, ale radšej väčší trest a bol by som najšťastnejší, keby som mohol za Krista i zomrieť, hoci viem, že tak veľkej milosti nie som hodný.

Photo - Jozef Červeňák

Jozef Červeňák

V novembri toho roku 2002 na Sviatok všetkých svätých som sa vracal z cintorína domov. Ako som tak kráčal, vo svojom srdci som vnímal hlas, ktorý mi hovoril: „Ona bude tvojou ženou“.

Photo - Liu Žen jing - (brat Yun)

Liu Žen jing - (brat Yun)

Podzemná Cirkev v Číne čelí krutému prenasledovaniu aj v dnešných dňoch. Yun tvrdí, že aj vďaka prebiehajúcemu vyše 30 ročnému prenasledovaniu, utrpeniu a mučeniu sú dnes veriaci čínskej podzemnej Cirkvi pripravení v moslimskom, hinduistickom a budhistickom svete obetovať svoj život za Ježiša Krista a ohlasovanie Jeho Evanjelia.

Photo - MUDr. Emília Vlčková

MUDr. Emília Vlčková

Príbeh exhomeopata: Dcére som vyliečila bronchitídu po tom, čo jej nezabrali antibiotiká. Mne po podaní homeopatika na druhý deň zmizla bradavica.

Photo - Vlado Žák

Vlado Žák

Vedel som o Bohu, ale nepoznal som Ho. Videl som Boha len ako prísneho sudcu, ku ktorému som bol viac viazaný akýmsi strachom, než čímkoľvek iným. Teraz už viem ako veľmi som sa mýlil.

Photo - Alžbeta Šimová

Alžbeta Šimová

Keď po operácii prišli výsledky a potvrdil sa karcinogénny nádor, potrebovala som ísť pred Eucharistického Krista.

Photo - Dominik Dobrovodský

Dominik Dobrovodský

Áno, kosti sú mojím životným údelom. Narodil som sa so zlomeninou a od vtedy celé detstvo rok čo rok zlomeniny pri najmenších pádoch. Veľa času som strávil v nemocniciach, poznal utrpenie na vlastnej koži, ale videl trpieť aj druhých. Na druhej strane to bola pre mňa vysoká škola života. Bola to skúsenosť, že Boh je vždy pri mne, že ma nikdy neopustí. A tak sa postoj chvály stal (a stále znovu stáva) mojím prvým vyjadrením lásky k nemu.

Photo - Nick Vujicic

Nick Vujicic

som vďačný, že som sa pred 31 rokmi narodil bez rúk a nôh. Nebudem predstierať, že môj život je jednoduchý, ale skrze lásku mojich milovaných rodičov a viery v Boha som prekonal moje nešťastie a môj život je teraz naplnený radosťou a zmyslom.

Photo - Viera Prokopcová

Viera Prokopcová

Ak žehnáme Izraelu, požehnanie prichádza na nás samotných (Gn 12,3): „Požehnám tých, čo budú teba žehnať a zavrhnem tých, čo budú teba preklínať.“ Ak je v našom srdci alebo v rodine, u predkov prítomný antisemitizmus, alebo máme predsudky voči Židom, robili sme si vtipy na adresu Židov alebo Izraela, dopustili sme sa neprávosti voči Židom, ukrivdili sme, boli sme ľahostajní voči povolaniu židovského národa, atď ..., bránime požehnaniu, ktoré je nám prisľúbené v Gn 12.

Photo - Jozef Demjan

Jozef Demjan

V detstve ma sexuálne zneužil starší chalan, prešiel som chudobou, okultizmom, depresiami, sexuálnymi partnermi toho istého pohlavia, či pokusmi o samovraždu. Svetlo do môjho života vniesla viera v Ježiša Krista.

Photo - Marek Nikolov

Marek Nikolov

Cieľom modlitbových zhromaždení s názvom „Ježiš uzdravuje“ (najbližšie v sobotu 14. októbra 2017) je zažiť, že Boh je láska. Láska, ktorá sa chce dávať a zjavovať svoje milosrdenstvo aj skrze uzdravenia, znamenia, divy a zázraky.

Photo - Katarína Kolčárová

Katarína Kolčárová

Začala som vnímať anjelov, ale neskôr aj duchov. Čo bolo strašné. Začala som pociťovať strach a aj depresiu som dostala. Bola som zmätená, nechápala som ako je to možné, že mi to ubližuje. Veď v tom predsa nemôže byť nič zlé. Videla som svoju kamarátku, ako zvláda s ľahkosťou život a keďže to bol veľmi dobrý človek, myslela som si, že je to v poriadku.

Photo - Rick Warren

Rick Warren

Ľudia sa ma pýtajú: Čo je zmyslom života? Ja odpovedám veľmi stručne a výstižne: život je prípravou na večnosť. Boli sme stvorení pre večnosť a Boh chce, aby sme boli s Ním v nebi.

Photo - Renáta Ocilková

Renáta Ocilková

Počas chemoterapií mi však vypadol menštruačný cyklus. Keď som sa na to asi po pol roku spýtala môjho gynekológa – onkológa, s veľkými obavami, ako zareagujem, mi povedal: „To je normálne. Vy už cyklus nikdy nedostanete.“

Photo - Anton Srholec

Anton Srholec

Viera a láska k Ježišovi a k jeho veci naplnila moje celé srdce a bol som ochotný za to položiť svoj život.

Photo - Denis Blaho

Denis Blaho

Veštil som a plnilo sa to, mával som jasnovidecké obrazy krátkodobej budúcnosti, ktoré sa tiež plnili. Kresťanstvom som pohŕdal a veriacich ľudí alebo známych, ak neboli naozaj hlboko veriaci, som spochybňoval alebo dotiahol na nejaký budhistický seminár.

Photo - Bohuš Živčák

Bohuš Živčák

Napriek prenasledovaniu za komunizmu, alebo možno práve kvôli tomu, sa hľadanie Boha stalo pre mňa neustálym dobrodružstvom. Viac putovaním ako študovaním. Na strednej škole sa Boh začal približovať ešte dramatickejšie.

Photo - Veronika Barátová

Veronika Barátová

Spomienky na začiatok môjho návratu k Bohu sú pre mňa stále veľmi krásne a dôležité do dnešného dňa. Stalo sa tak počas môjho štúdia na vysokej škole, v dobách normalizačného komunizmu.

Photo - Dr. Gloria Polo

Dr. Gloria Polo

Aj mňa zasiahol blesk, vnikol do mňa cez ruku a spálil celé moje telo strašným spôsobom, zvnútra aj zvonku. Moje rebrá, brucho, podbruško, nohy aj pečeň boli zuhoľnatené. Moje ľadviny utrpeli silné popáleniny, tak isto pľúca a vaječníky.

Photo - P. Vojtech Kodet

P. Vojtech Kodet

Jádra křesťanství se začínám dotýkat v okamžiku, kdy pochopím, že Bůh je ten, který si mě zamiloval, a kdy to prožiji na vlastní kůži. Když pochopím a prožiji, že Bůh je ten, který mě hledá, a zakusím, že jsme se konečně setkali. Když pochopím a prožiji, že Bůh ke mně mluví, zaslechnu jeho hlas ve svém srdci a začnu ho poslouchat.

Photo - Oto Mádr

Oto Mádr

Tato doba není pro křesťany zvlášť příjemná, ale pro křesťany správného formátu je to velký a nádherý čas. „Jestliže mne pronásledovali, i vás budou pronásledovat.“ V takových slavných chvílích zpívá církev Pánu hrdinskou píseň lásky a věrnosti. Je to výsada a dar právě teď žít, milovat a bojovat.

Photo - Matka Tereza

Matka Tereza

Nie je dôležité to, čo robíme, ale koľko lásky do svojej činnosti vložíme. Robme malé veci s veľkou láskou.

Správa - Sv. Otec František
Príhovor Charizmatickej obnove

small_small_Pope Francis.jpg

Svätý otec František

O histórií a budúcnosti tohto „prúdu milosti“

Členovia Obnovy v Duchu svätom sa zhromaždili pri príležitosti 38. Talianskeho národného zvolania (konvokácie), ktoré sa uskutočnilo v Ríme, 3.-4. júla 2015.

Zvolanie (konvokácia) začalo na Námestí Sv. Petra o 16:00 ekumenickým stretnutím na tému „Cesty jednoty a pokoja – Hlasy v modlitbe za mučeníkov dneška a za duchovný ekumenizmus.“ Na stretnutí, kde sa striedali spevy a svedectvá, boli prítomní kardinál Leonardo Sandri, prefekt Kongregácie pre východné cirkvi, Kurt Koch, predseda Pápežskej rady na podporu jednoty kresťanov, predseda Konferencie biskupov Talianska kardinál Angelo Bagnasco, ako aj Ortodoxní a Východní Katolícki patriarchovia, Anglikánski a Luteránski biskupi a letniční pastori.

Pápež František prišiel na Námestie Sv. Petra okolo 18:00 a po privítaní Prezidenta, Salvatoreho Martineza a po svedectve dvoch účastníkov zhromaždenia sa aj on sám prihovoril zhromaždeniu:

Milovaní bratia a sestry,

Pekné popoludnie a vitajte. Nech je dážď taktiež požehnaný, pretože ho stvoril Pán. Veľmi oceňujem vašu odpoveď na moje pozvanie, ktoré som vyslovil v mesiaci január, aby sme sa stretli tu, na Námestí Sv. Petra. Ďakujem vám za vašu nadšenú a vrúcnu odpoveď.

Posledný rok na štadióne som s tými, čo boli prítomní, zdieľal niekoľko úvah, ktoré by som dnes rád znovu pripomenul – pretože je vždy dobré si zaspomínať: identitu Katolíckej charizmatickej obnovy, z ktorej sa zrodila Asociácia Obnovy v Duchu svätom. Urobím tak s pomocou slov kardinála Leona-Josepha Suenensa, veľkého ochrancu Charizmatickej obnovy, ktorými ju opisuje v druhej knihe svojich Memoárov.

On v prvom rade pripomína mimoriadnu postavu ženy, ktorá vykonala tak mnoho na začiatku Charizmatickej obnovy, ktorá s ním spolupracovala, a tiež sa tešila z dôvery a náklonnosti Pápeža Pavla VI. Mám na mysli Veroniku O’Brien: ona bola tou, ktorá požiadala kardinála, aby išiel do Spojených štátov a uvidel to, čo sa deje, aby svojimi očami uzrel to, čo ona pokladala za prácu Ducha Svätého. Bolo to vtedy, keď kardinál Suenes spoznal Charizmatickú obnovu, ktorú označil ako „prúd milosti“ a on bol kľúčovou osobou na jeho udržanie v Cirkvi.

Počas sv. omše na Turíce v pondelok v roku 1975 mu Pápež Pavol VI. poďakoval týmito slovami: „V mene Boha Vám ďakujem za to, že ste priniesli Charizmatickú obnovu do srdca Cirkvi.“

Nie je to novinka niekoľkých rokov, Charizmatická obnova má dlhú históriu a v homílií tej istej omše kardinál povedal: „Bolo by skvelé, keby Charizmatická obnova ako taká mohla zaniknúť a zmeniť sa na Turíčnu milosť pre celú Cirkev: na to, aby rieka bola verná svojmu pôvodu, musí sa stratiť v oceáne.“

Rieka sa musí stratiť v oceáne. Áno, rieka sa zastaví ak sa voda stane stagnujúcou, ak Obnova, jej prúd milosti, neskončí v oceáne Boha, v Božej láske, potom pracuje len sama pre seba a to nie je od Ježiša Krista, ale od zlého, od otca lží. Obnova pochádza od Boha a ide k Bohu.

Pavol VI. to požehnal. Kardinál pokračoval: “Prvá chyba, ktorej musíme predísť, je zaradiť Charizmatickú obnovu do kategórie hnutí. Nie je to špeciálne hnutie, obnova nie je hnutie v bežnom sociologickom zmysle, nemá zakladateľov, nie je homogénna a zahŕňa veľmi pestrú skutočnosť, je to prúd milosti, obnovujúce vanutie Ducha pre všetkých členov Cirkvi, laikov, rehoľníkov, kňazov a biskupov. Je to výzva pre nás všetkých. Človek sa nezačleňuje do Obnovy, ale skôr Obnova sa stáva našou súčasťou, keď prijímame milosť, ktorú nám ponúka.

Tu kardinál Suenes hovorí o zvrchovanom diele Ducha, ktorý bez ľudských zakladateľov pozdvihol tento prúd milosti v roku 1967. Obnovení mužovia a ženy, ktorí keď prijali milosť krstu v Duchu Svätom, ako ovocie tejto milosti dali život združeniam, komunitám zmluvy, školám vzdelávania, evanjelizačným školám, rehoľným kongregáciám, ekumenickým spoločenstvám, spolkom pre pomoc chudobným a núdznym.

Ja sám som navštívil komunitu v Kkottongnae, počas mojej cesty do Kórey a navštívil som ich aj na Filipínach. Tento prúd milosti má 2 medzinárodné organizácie uznané Svätou stolicou, ktoré mu slúžia a sú k dispozícií všetkým jeho formám po celom svete: „ICCRS“ (Medzinárodná služba katolíckej charizmatickej obnovy - International Catholic Charismatic Renewal Services) a „Katolícke bratstvo“ (Catholic Fraternity of Charismatic Covenant Communities and Fellowships). Toto je trochu histórie, korene.

Posledný rok som taktiež hovoril o jednote v rozdielnosti. Uviedol som príklad s orchestrom. V Evangelii gaudium som hovoril o guľovej ploche a o mnohostene. Nestačí o jednote iba hovoriť, to nie je žiadny druh jednoty. Jednota nie je uniformita. Jednota nemôže byť teda chápaná ako guľová plocha, ktorej každý bod je ekvidištantný (leží v rovnakej vzdialenosti) od stredu a nie sú tam žiadne rozdiely medzi jednotlivými bodmi. Model jednoty je mnohosten, ktorú zachytáva zhluk všetkých jeho častí, ktoré udržujú svoju jedinečnosť v sebe a to sú charizmy, v jednote ale v ich vlastnej odlišnosti – jednota v odlišnosti.

Tento rozdiel je dôležitý, pretože hovoríme o práci Ducha Svätého, nie o našej práci. Jednota v rozdielnosti rôznych vyjadrení reality, toľko, koľko Duch Svätý chce pozdvihnúť. Je taktiež nutné pamätať, že celok, menovite, táto jednota, je väčší ako jeho časť a časť si nemôže pripísať celok iba na seba. Napríklad, niekto nemôže povedať: „My sme prúd, ktorý sa nazýva Katolícka Charizmatická obnova a vy ním nie ste.“ Toto sa nedá povedať. Prosím, bratia, je to tak, nepochádza to z Ducha, Duch Svätý vanie kde chce, kedy chce a ako chce – jednotne v rozdielnosti a v pravde, ktorou je sám Ježiš. Čo je spoločným znakom tých, ktorí sú znovuzrodení v tomto prúde milosti? To, že sa stávajú novými mužmi a ženami, toto je krst v Duchu. Žiadam Vás, aby ste si prečítali Jána 3. kapitolu, verše 7-8: Ježiš a Nikodém, znovuzrodenie Ducha.

V tomto prúde milosti je ďalšia záležitosť, ktorú je veľmi dôležité objasniť: tých, čo vedú. Drahí bratia a sestry, pre vodcov tu je veľké pokušenie – opakujem, ja preferujem pojem služobníci, tí, čo slúžia – a toto pokušenie pre služobníkov pochádza od diabla, pokušenie veriť, že sú nenahraditeľní, bez ohľadu na to, o akú úlohu sa jedná. Diabol ich vedie k tomu, aby verili že oni sú tým, kto rozkazuje, kto je centrom a tak, krok po kroku, upadajú do autoritativizmu, do personalizmu a nenechávajú tak svoju obnovenú komunitu žiť v Duchu. Toto pokušenie ich vedie k tomu, aby pozíciu, na ktorej považujú samého seba za nenahraditeľného, urobili „večnou“, pozíciou, v ktorej majú vždy určitú kontrolu a moc nad ostatnými. Toto je nám jasné: jediný nenahraditeľný v Cirkvi je Duch Svätý a Ježiš je jediný Boh.

Pýtam sa vás: kto je jediný nenahraditeľný v Cirkvi? [Námestie odpovedá: Duch Svätý!] A kto je jediným Bohom? [Námestie odpovedá: Ježiš!] Vyhlasujeme, že Pán Ježiš je Boh, chválime Ťa Ježiš, nahlas! Ježiš je Pán! A nie je nik iný Pánom.

V tomto spojení sa stali mnohé smutné prípady. Na posty, ktoré sú v skutočnosti službami, musí byť vyhradený iba obmedzený čas. Dôležitou službou vodcov, laických vodcov, je nájsť tých, ktorí prevezmú ich miesto na konci ich služby a nechať ich rásť a dospievať duchovne v spôsobe pastorácie. Je vhodné aby každá služba v Cirkvi mala dátum ukončenia, v Cirkvi nie sú žiadny vodcovia na celý život. To sa deje v niektorých krajinách, kde je nastolená diktatúra.

„Učte sa odo mňa, lebo ja som tichý a pokorný srdcom,“ hovorí Ježiš. Toto pokušenie, ktoré je od diabla, mení služobníka na šéfa, ktorý ovládne spoločenstvo, skupinu. Toto pokušenie spôsobí, že služobník upadne do márnosti. A je to toľko ľudí – počuli sme tieto 2 svedectvá, od tohto páru a Huga – koľko pokušení vedie k tomu, aby spoločenstvo trpelo a bráni jej v robení dobra a stáva sa organizáciou ako Nezisková Organizácia a táto moc nás vedie k tomu, že, prepáčte mi, ale poviem to: koľko vodcov sa stane márnivými osobami? Moc vedie k márnosti! A potom sa cítite, že môžete robiť čokoľvek a pošmyknete sa v mnohých záležitostiach, pretože diabol vchádza vždy cez financie: to je vstupnou bránou diabla.

Niečím iným sú zakladatelia, ktorí získali od Ducha Svätého charizmu zakladania. Pretože ju získali, majú povinnosť sa o ňu starať, aby dospela v ich komunitách a asociáciách. Zakladatelia zostávajú zakladateľmi celý život, oni sú tými, čo inšpirujú, dávajú inšpiráciu ale nechaj veci ísť vpred. V Buenos Aires som poznal dobrého zakladateľa, ktorý sa v určitom bode stal radcom a nechal ostatných byť vodcami.

Tento prúd milosti nás vedie vpred po ceste Cirkvi, ktorá priniesla v Taliansku mnoho ovocia a ja som za to vďačný. Povzbudzujem vás, aby ste išli vpred. A najmä, žiadam vás o váš dôležitý príspevok k tomu, aby sa tento Krst, ktorý ste dostali, oddane zdieľal s celou Cirkvou. Zažili ste túto skúsenosť, zdieľajte to s Cirkvou. A toto je najdôležitejšia služba – to najdôležitejšie čo môže byť dané každému v Cirkvi. Pomôcť Božím ľuďom v ich osobnom stretnutí s Ježišom Kristom, ktorý nás mení na nových mužov a ženy, v malých skupinkách, skromne ale efektívne, pretože tak Duch pracuje.

Nedívajte sa príliš na veľké zhromaždenia, ktoré častokrát končia tam kde aj začínajú, ale na „vytvorené“ vzťahy prameniace zo svedectva, v rodine, v práci, v sociálnom živote, vo farnostiach, v modlitebných skupinách, s každým! A tu vás žiadam aby ste prevzali iniciatívu a vytvorili putá dôvery a spolupráce s biskupmi, ktorí majú pastoračnú zodpovednosť viesť Telo Kristovo, vrátane Charizmatickej obnovy. Začnite preberať potrebnú iniciatívu aby všetky Talianske charizmatické skutočnosti, zrodené z prúdu milosti, mohli byť napojené na tieto putá dôvery a spolupráce priamo s ich biskupmi, tam, kde sú.

Je tu ďalší silný znak Ducha v Charizmatickej obnove: hľadanie jednoty Tela Kristovho. Vy, charizmatici, máte osobitnú milosť modliť sa a pracovať pre jednotu kresťanov, pretože tento prúd milosti prechádza cez všetky kresťanské cirkvi.

Kresťanská jednota je práca Ducha Svätého a my sa všetci musíme spolu modliť – duchovný ekumenizmus, ekumenizmus modlitby. „Ale Otče, smiem sa modliť s evanjelikom, s pravoslávnym, s luteránom?“ –„Musíš, musíš! Dostal si ten istý krst.“

My všetci sme dostali ten istý Krst, my všetci kráčame po Ježišovej ceste, my chceme Ježiša. My všetci sme urobili tieto rozdelenia v minulosti, pre toľko rôznych dôvodov, ale nie pre dobré dôvody. Ale teraz je skutočne ten čas, keď nás Duch Svätý vedie k tomu, aby sme si mysleli, že tieto rozdelenia nie sú aktuálne, že tieto rozdelenia sú negatívnym svedectvom a my musíme urobiť všetko pre to, aby sme išli spolu: duchovný ekumenizmus, ekumenizmus modlitby, ekumenizmus práce, ale charity zároveň, ekumenizmus spoločného čítania Biblie... Aby sme spolu kráčali k jednote. „Ale Otče, musíme pre toto podpísať dokument?“ –„Ale ty dovoľ, aby si bol nesený vpred Duchom Svätým: modli sa, pracuj, miluj a potom Duch urobí ten zvyšok!“

Tento prúd milosti ide cez všetky Kresťanské vyznania, nás všetkých, ktorí veríme v Krista – jednota najskôr v modlitbe. Práca pre kresťanskú jednotu začína v modlitbe. Modlite sa spolu. [Musí existovať] jednota, pretože krv dnešných mučeníkov nás robí jedným. To je ekumenizmus krvi. My vieme, že keď tí, ktorí nenávidia Ježiša Krista zabijú kresťana, pred tým, než ho zabijú, tak sa ho nepýtajú: „Si luterán, alebo pravoslávny, alebo si evanjelik, alebo si baptista, alebo si metodik?“ Ty si kresťan! A odseknú hlavu. Oni v tom nemajú zmätok, oni vedia, že tam je koreň, ktorý dáva život nám všetkým a nazýva sa Ježiš Kristus a to je Duch Svätý, ktorý nás vedie k jednote! Tí, ktorí nenávidia Ježiša Krista sú vedení zlým a oni sa nemýlia. Oni vedia, a preto vraždia bez pýtania sa ďalších otázok.

A toto je niečo, čo vám zverujem, možno som vám to už povedal, ale je to pravdivý príbeh. Je to pravdivý príbeh.

V Hamburgu, meste v Nemecku, bol farský kňaz, ktorý študoval písomnosti, aby urýchlil blahorečenie kňaza zabitého nacizmom, pomocou gilotíny. Dôvod: učil deti katechizmus. A ako to študoval, zistil že hneď po tomto kňazovi bol sťatý aj luteránsky pastor – z rovnakého dôvodu. A krv oboch sa zmiešala: obaja boli mučeníkmi, obaja boli mučeníkmi. Toto je ekumenizmus krvi.

Ak nás nepriateľ zjednocuje v smrti, kto sme, aby sme sa delili v živote? Nechajme Ducha vstúpiť, poďme sa modliť, aby sme všetci išli vpred. „Ale sú tu rozdiely!“ Dajme ich teraz na stranu, poďme spolu kráčať s tým, čo máme spoločné a toho je dostatok: je tu Svätá Trojica, je tu krst. Poďme spolu v sile Svätého Ducha.

Niekoľko mesiacov dozadu bolo 23 Egypťanov sťatých na pláži v Líbyi a v tom momente oni vyslovili Ježišovo meno. „Ale oni neboli Katolíci...“ Ale oni sú kresťania, oni sú bratia a oni sú naši mučeníci! – ekumenizmus krvi. 50 rokov dozadu počas kanonizácie mladých mučeníkov v Ugande, Pavol VI. spomenul fakt, že ich Anglikánski katechetickí spoločníci taktiež preliali svoju krv pre rovnaký dôvod, boli kresťania, boli mučeníci. Prepáčte mi, nebuďte pohoršení, ale oni sú naši mučeníci! Pretože oni dali život za Krista a za ekumenizmus krvi – modlime sa za našich spoločných mučeníkov.

Zjednoťme sa v spoločnej práci pre chudobných a núdznych, ktorí taktiež potrebujú Krst v Duchu Svätom. Bolo by veľmi dobré zorganizovať semináre o živote v Duchu, spoločne s ostatnými Kresťanskými Charizmatickými spoločenstvami, pre našich bratov a sestry, ktorí žijú na ulici, oni takisto potrebujú Ducha vo svojom vnútri, ktorý ich tlačí, aby niekto vonku otvoril dvere dokorán.

Zdá sa, že dážď ustal. Horúčava sa skončila. Boh je dobrý, pretože nám dáva teplo a potom dobrú sprchu! On je s nami. Nechajte sa viesť Duchom Svätým, týmto prúdom milosti, ktorý ide vždy vpred v hľadaní jednoty. Nikto nie je našim šéfom. Je iba jeden Pán. Kto to je? [Námestie odpovedá: “Ježiš!”] Ježiš je Pán! Pripomínam vám: Charizmatická obnova je Turíčna milosť pre celú Cirkev. Súhlasíte? ? [Námestie odpovedá: “Áno!”] Ak niekto nesúhlasí, nech zdvihne ruku!

Jednota v rozdielnosti Ducha, nie hocijaká jednota – guľová plocha a mnohosten – pamätajte si to dobre, spoločná skúsenosť Krstu v Duchu Svätom a bratské a priame puto s diecéznym biskupom, pretože celok je viac ako časť. Potom, jednota v Tele Krista: modliť sa spolu s ostatnými kresťanmi, pracovať spolu s ostatnými kresťanmi pre chudobných a núdznych. My všetci máme rovnaký Krst. Organizujte semináre o živote v Duchu pre bratov, ktorí žijú na ulici, taktiež pre bratov, ktorí sú sužovaní toľkým utrpením života. Dovolím si pripomenúť Hugovo svedectvo. Pán ho povolal presne pretože Duch Svätý mu dal pocítiť radosť nasledovania Ježiša. Organizujte semináre o živote v Duchu Svätom pre ľudí, ktorí žijú na uliciach.

Potom, ak nám Pán dá žiť, očakávam vás všetkých spoločne na stretnutiach ICCRS a Katolíckeho bratstva, ktoré sa už organizujú, vás všetkých a tých, ktorí chcú prísť na Turíce v roku 2017 – nie je to až tak ďaleko – tu na Námestí Sv. Petra, aby sme oslávili zlaté jubileum tohto prúdu milosti – príležitosť pre Cirkev, ako požehnaný Pavol VI. povedal v Bazilike Sv. Petra v roku 1975. My sa zídeme, aby sme poďakovali Duchu Svätému za dar tohto prúdu milosti, ktorý je pre Cirkev a pre svet, a aby sme oslávili všetky divy, ktoré Duch Svätý vykonal za posledných 50 rokov a zmenil životy miliónov kresťanov.

Znovu vám ďakujem že ste tak radostne odpovedali na moje pozvanie. Nech Vás Ježiš žehná a Svätá Panna ochraňuje. A prosím, nezabudnite sa za mňa modliť, pretože to potrebujem. Ďakujem vám. Pred posledným požehnaním, Pápež povedal nasledujúce slová:

A s Bibliami, so Slovom Božím, choďte a učte novinky, ktoré nám Ježiš dal. Učte chudobných, odstrčených, slepých, chorých, uväznených, všetkých mužov a ženy. Duch je v každom, kto chce pomôcť s otvorením dverí dokorán, aby mohol znovu prekvitať. Nech vás Pán sprevádza na tejto misií, vždy s Bibliou v ruke, vždy s Evanjeliom vo vašom vrecku, so Slovom Krista.

Pápežova modlitba

Počas stretnutia na Námesti Sv. Petra spolu s hnutím obnovy v Duchu Svätom, Pápež predniesol nasledovnú modlitbu

Oslavujeme Ťa všemocný Bože, Otec, Syn a Duch Svätý. Otec, zošli nám Ducha Svätého, ktorého nám Ježiš sľúbil. On nás povedie do jednoty. On je Ten, ktorý dáva charizmy, Ten, kto pracuje v rôznorodosti Cirkvi a Ten, ktorý prináša jednotu. Zošli nám Ducha Svätého, ktorý nás učí všetko, čo učil Ježiš, a ktorý nám dá zapamätať si všetko, čo Ježiš povedal. Ježišu, Pane, Ty si pre nás všetkých žiadal milosť jednoty v tejto Tvojej Cirkvi, nie našej Cirkvi. História nás rozdelila. Ježišu pomôž nám vykročiť na cestu jednoty alebo na cestu uzmierenej rozdielnosti. Pane, Ty vždy urobíš to čo sľúbiš, daj nám jednotu všetkých kresťanov. Amen.

Preložil Vlado Smataník. 


Späť na svedectvá | Zdieľaj na Facebooku | Staň sa priateľom mojpríbeh.sk na FB a ohlasuj evanjelium

Dobré správy

 • 2% pre mojpríbeh.sk
  Boli by sme radi, keby skúsení redaktori, ktorí majú výborné referencie a potenciál, posunuli evanjelizačnú stránku mojpribeh.sk, a tým aj náš spôsob ohlasovania Evanjelia, na novú úroveň.
  2018-03-09
 • Petr Jašek
  Moje situace byla velmi podobná: také jsem přišel z místa radosti v Pánu, kde jsem mohl zvěstovat evangelium svým spoluvězňům a mnohé z nich vést ke Kristu. Čas, kdy jsem byl ponižován a urážen, bit a mučen islamisty, byl zastíněn časem mé kazatelské služby ve věznici Al-Houda. Moje radost byla tak zřejmá a vyzařující, že se mnozí novináři po mém návratu divili a nechtěli věřit, že se mnou bylo tak zle v Súdánu zacházeno.
  2018-03-07
 • Marek Nikolov
  Si otvorený na nové priateľstvá a spoluprácu? Si pripravený dávať a prijímať povzbudenie? Ak si pripravený nielen dobro prijať, ale sa aj aktívne podieľať na jeho šírení a sprostredkovaní druhým ľuďom, tak nesmieš na našom stretnutí mužov chýbať.
  2018-02-06
 • Igor Ábel
  Zo všetkých izraelských bojovníkov mal iba jeden odvahu. Zabudnutý pastierko, čo doniesol jedlo jeho bratom a prišiel pozrieť, ako vyzerá boj. Všetci zbadali potopu v Goliášovi, ale iba jeden nemal strach. Keby som bol kráľom, dovolil by som to? Nebál by som sa hanby a porážky? Sme slabí muži, a nevieme kde máme prak aj kamene. Pýtajme si chlapské túžby a odvahu. Ak nevieme kde začať, spýtajme sa našich manželiek, či sú spokojné v bezpečí doma. Alebo či dokážu byť v bezpečí u Boha, ale pritom aj v nebezpečnom boji s nami?
  2018-01-24
 • Misia Život
  Veríme, že sa začína nová etapa života, v ktorej sa rodíme pre Nebo. Boh ako darca života, je vo Svojej veľkosti nekonečne Láskavý a kreatívny. Preto je dôležité hodnotu ľudského bytia zdôrazňovať práve v kontexte Božieho plánu s človekom. Je pre nás veľmi podstatné, aby sme sa ako spoločenstvo ľudí stali živými ohlasovateľmi evanjelia.
  2018-01-05

Video

Zaujímavá a výpovedná skúsenosť západoeurópskeho muža s hinduizmom, budhizmom, jógou, ezoterikou a okultizmom.


Príbeh bývalého teroristu, ktorý dnes spája etniká a kmene.
Stephen Lungu


Hudobníčka Lacey Sturm, bývalá speváčka kapely Flyleaf, bola presvedčenou ateistkou a mala v úmysle vziať si život... ale zrazu sa všetko zmenilo.


"A rozhnevaný pán ho vydal mučiteľom, kým nesplatí celú dlžobu. Tak aj môj nebeský Otec urobí vám, ak neodpustíte zo srdca každý svojmu bratovi." (Mt 18, 34-35)


Všetci sme súčasťou veľkého príbehu. Veľký príbeh sveta tvoria minulé a aktuálne životné príbehy jednotlivých ľudí. Portál mojpribeh.sk je zameraný na najdôležitejší moment príbehu sveta a jednotlivca a tým je osobné stretnutie človeka s Bohom.